Αυτή η νύχτα μένει: Ο Γιώργος Αρμένης χόρεψε δίπλα στη φωτιά και το Twitter είδε το «σίκουελ» του «Ηλία ρίχ’ το»
Αφότου ο ηθοποιός Γιώργος Αρμένης πήρε ρόλο στη σειρά του Alpha, «Αυτή η νύχτα μένει», το τηλεοπτικό κοινό περίμενε αυτή την στιγμή: Να ξαναζήσει μια στιγμή α λα «Όλα είναι Δρόμος», της πετυχημένης ταινίας του 1998 που χάρισε την ατάκα: «Ηλία, ρίχ’ το». Κι αυτή… ήρθε στο επεισόδιο που προβλήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (23/2).
Ο σπουδαίος ηθοποιός στη σειρά υποδύεται τον Μήτρο Διαγόρα, έναν σκληρόκαρδο άνθρωπο με πολλά κρυμμένα μυστικά που πηγαίνει στο Αγρίνιο και αλλάζει τις ζωές όλων. Έχοντας συνδέσει το όνομά του με μια ωδή στα μπουζούκια της ελληνικής επαρχίας από το θρυλικό φιλμ και το μαγαζί που βρίσκεται στο επίκεντρό του, το «Βιετνάμ», κάθε κίνηση του στην τηλεοπτική σειρά βρίσκεται στο μικροσκόπιο με τους τηλεθεατές να αναζητούν παραλληλισμούς.
Και η αφορμή δόθηκε όταν ο Μήτρος Διαγόρας άρχισε να χορεύει δίπλα στη φωτιά και το Twitter μπήκε σε άλλη… διάσταση. «Ηλία ρίχ’ το vol.2», έγραψε ένας χρήστης. «Αυτή η νύχτα μένει βλέπω ή “Ηλία ρίχ’ το”; Έχω μπερδευτεί», ανέφερε ένας άλλος λογαριασμός. «Διαγόρα ρίχ’το», σημείωσε ένας άλλος. Πρόσφατα ο Γιώργος Αρμένης είχε αποκαλύψει και το… παρασκήνιο πίσω από την σκηνή που «έγραψε ιστορία» στον ελληνικό κινηματογράφο εξηγώντας πως πήραν φωτιά τα ρούχα του, τα μαλλιά και το σώμα του προκειμένου να γυριστεί.
“Ηλία ριχτο ” vol 2 #nyxta pic.twitter.com/ZvPnCH2wrC
— Katerina_T 🐕🦺🐾🦄🧚♂️ (@katia_t) February 23, 2023
Αυτή η νύχτα μένει βλέπω η τό Ηλία ριχτο??? Μπερδεύτηκα ή ξανθιά #nyxta
— Marily Alexopoulou (@Malexopoulou) February 23, 2023
Ηλιααα ριχτοοοοο #nyxta
— Elina (@Greekie28) February 23, 2023
Τεράστιος Γιώργος Αρμένης.
Διαγόρα ρίχ’το#nyxta pic.twitter.com/kvntgVtGO0— RtL 💼🍬🌾🕊 (@Rtl02647782) February 23, 2023
ΡΙΧΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ #nyxta pic.twitter.com/ClJMux7kzd
— 𝑀𝑜𝑛𝑘𝑒𝑦 𝐷. 𝐾𝑜𝑚𝑖 🐵 (@MonkeyDKomi) February 23, 2023
Το… πάρτι στην πλατφόρμα social media, όμως, δεν έμεινε εκεί κυρίως γιατί ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Γιώργος Αρμένης δεν σταμάτησε να… γυρίζει το χρόνο πίσω σε μια διαφορετική Ελλάδα. Σκορπώντας χιλιάρικα στην πίστα και ρωτώντας πόσα θέλει το κατάστημα για να βάλει φωτιά στο όργανα, το κοινό θυμήθηκε «μέρες ΠΑΣΟΚ», πως κάποτε λεφτά υπήρχαν, ενώ η σκηνή συνδυάστηκε και με το σήμερα: «Του έβαλαν το Market Pass», έγραψε ένας χρήστης.
Πόσο ΠΑΣΟΚ αυτή η σκηνή #nyxta
— Paris Nikolakopoulos (@atithasorakoun) February 23, 2023
Το παλιό ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ ο Αρμένης τα βάζει φωτιά και τα καίει όλα #nyxta
— §¢ðrþïð ï§ ßå¢k (@scorpio_sent) February 23, 2023
#Nyxta λεφτά υπάρχουν είπε ο Αρμενης; 😂 από τα 80ς κυκλοφορουσε αυτή η ατάκα;
— Maria Lontou (@marialontou) February 23, 2023
#Nyxta πόσα λεφτά μοιράζει ο παλιό γέρος.. Θέλει να κάψει τα όργανα ο τρελάρας pic.twitter.com/ZwDaPZbBfl
— Maria Lontou (@marialontou) February 23, 2023
Μπήκε το #marketpass #nyxta pic.twitter.com/oF3noW3yFq
— Medea (@socialmedea_gr) February 23, 2023