Άγριες Μέλισσες: Η Ελένη εξηγεί γιατί μίλησε τώρα, ανατριχιαστική ομοιότητα με την επικαιρότητα – Πώς το σχολίασε το Twitter
Συγκλονιστικό ήταν το χθεσινό επεισόδιο στις Άγριες Μέλισσες και οι ομοιότητές του με την επικαιρότητα, ανατριχιαστικές. Στη σειρά του ΑΝΤ1, η Ελένη κατήγγειλε τον Βόσκαρη για τα βασανιστήρια που έζησε στα χέρια του όσο ήταν στη φυλακή, με τον ισχυρό άνδρα του συστήματος να οδηγείται στον εισαγγελέα.
Η ιστορία της Ελένης μαθεύτηκε και στην κουβέντα που είχε με την αδελφή της την Ασημίνα, τέθηκε στο τραπέζι το γιατί δεν μιλούσε τόσο καιρό. Και αυτό το «γιατί τώρα;», οι σεναριογράφοι το απάντησαν με αριστοτεχνικό τρόπο, μέσα από τους ήρωες της σειράς. Την ίδια στιγμή, στο Twitter συμφώνησαν πως η ιστορία της Ελένης έχει ανατριχιαστικές ομοιότητες με την επικαιρότητα και το ντόμινο εξελίξεων και καταγγελιών, μετά την υπόθεση της Σοφίας Μπεκατώρου.
Μάλιστα, πολλοί χρήστες προέτρεψαν εκείνους που λένε στις καταγγέλλουσες «Γιατί τώρα» ή «Γιατί δεν μιλούσες τόσο καιρό», να δούνε το επεισόδιο.
Δείτε παρακάτω κάποια από τα tweets:
Όλοι εσείς οι “γιατί δε μίλησε τότε ” δείτε το σημερινό επεισόδιο #AgriesMelisses για τη ψυχολογία του θύματος .#μπεκατωρου #MeToo .
— Γύρος-η (@papamar20) February 2, 2021
“Όλοι με ρωτάνε γιατί δεν μίλησα νωρίτερα..”
Απογοήτευση. Πέρασαν τόσα χρόνια και τίποτα δεν άλλαξε, ακόμα ακούγεται αυτή η ερώτηση..#AgriesMelisses pic.twitter.com/JMNeHza2yr— Veronica Official? (@dimiitra__) February 2, 2021
Το timing μεταξύ σεναρίου μελισσών και επικαιρότητας στη χώρα μας όσον αφορά την βία και την κακοποίηση από άτομα που κατέχουν εξουσία, με ξεπερνάει!! #agriesmelisses #μηφοβάστε #ειμαστεολοιμαζι
— Aba Mafalba.ip (@IoannaPs) February 2, 2021
Το θέμα με την Ελένη είναι τόσο επίκαιρο, το “γιατί δεν μιλούσες πριν” είναι τόσο άσχημο και αδικαιολογητο. Με την Ελένη και την κάθε Ελένη λοιπόν. #AgriesMelisses
— evris eleftheriadis (@evris81) February 2, 2021
Ας μην ξεχνάμε πως η Ελένη και κάθε Ελένη μίλησαν στην ώρα τους , όμως κάνεις δεν τις πίστεψε κάνεις δεν τις προστάτεψε. Για αυτο και σωπασαν. Και τωρα που βρήκαν το κουράγιο όλοι τους λένε γιατί δεν μιλήσεις πιο πριν .γιατι αραγε #AgriesMelisses
— Μαριλένα (@sD6sLweXlkSoYPp) February 2, 2021
Μια ερώτηση που πολλοί κάνουν τώρα τελευταία: “Γιατί τώρα”; Η απάντηση: γιατί τώρα βρήκε τη δύναμη, έστω και αργοπορημένα… σεβασμός στην κάθε Ελένη αυτού του κόσμου…#AgriesMelisses pic.twitter.com/mXJMJDoyIE
— LamMar (@lammar284) February 2, 2021
Πόσο χαμηλά η θέση της γυναίκας παλιά και πόσο δύσκολο ήταν να στοιχειοθετηθεί μια υπόθεση…μπράβο ρε Γραμματικέ, όλοι μαζί σου είμαστε…τα δάκρυα σου, Προύσαλη θα μετατραπούν σε χαμόγελα στο μέλλον, γιατί θα ο κάθε κατεργάρης κάθεται στον πάγκο του…#AgriesMelisses
— Σωφρόνης (@Sofronis16) February 2, 2021
Ο φόβος στα ματάκια της, η σκέψη πως αυτός ο εφιάλτης δεν θα τελειώσει ποτέ, σαν να μην πιστεύει αυτό που ακούει..?
ΜΑΡΙΑ ΑΓΆΠΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΎΕΙΣ ΤΌΣΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΆ, ΤΟΣΟ ΑΛΗΘΙΝΆ. ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΆΡΩ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΊΤΣΑ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΌΣΟ ΥΠΈΡΟΧΗ ΕΊΣΑΙ♡#AgriesMelisses pic.twitter.com/9BIgFa1bm2
— Veronica Official? (@dimiitra__) February 2, 2021
Το θέμα με την Ελένη και η στάση του Λάμπρου θα πρέπει να είναι παράδειγμα για τις γυναίκες που έχουν υποστεί κακοποίηση και τους συντρόφους τους #AgriesMelisses
— Γιώτα (@t8bBWQQLsNJdOc2) February 2, 2021
Μετά λύπης μου σας λέω ότι η Ασημίνα είναι μια μέση γυναίκα. Έτσι δυστυχώς (όχι τόσο δραματικά, είναι σειρά) ζουν πάρα πολλές γυναίκες.
ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ#AgriesMelisses— Μάνος Βόσκαρης #AgriesMelisses (@ManosYourDaddy) February 3, 2021