Σφήκες: Αντιδράσεις και διχασμός για τη διασκευή της Λένας Κιτσοπούλου – «Έφευγαν φωνάζοντας “ντροπή και αίσχος”»
Την Παρασκευή 14 και το Σάββατο 15 Ιουλίου παρουσιάστηκε στο Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου το έργο Σφήκες σε ελεύθερη διασκευή και σκηνοθεσία της Λένας Κιτσοπούλου, βασισμένη στο έργο του Αριστοφάνη. Η διασκευή που παρουσίασε η Λένα Κιτσοπούλου στο θεατρόφιλο κοινό προκάλεσε διχασμό με τις αντιδράσεις να μεταφέρονται στο twitter και το όνομά της να τρεντάρει.
«Έλεγε ωμές αλήθειες» και «Έφευγαν φωνάζοντας “ντροπή και αίσχος”» είναι μόνο δύο από τα σχόλια τα οποία εμφανίστηκαν στο twitter όπου και αναφέρθηκε πως υπήρξε μερίδα των θεατών που δεν άντεχαν το θέαμα που παρουσιαζόταν μπροστά τους και προτίμησαν να αποχωρήσουν μόλις μισή ώρα μετά την έναρξη της παράστασης.
Οι Σφήκες
Στους Σφήκες, ο Αριστοφάνης χρησιμοποιεί το όχημα της κωμωδίας για να σατιρίσει, με τον αξεπέραστα αιχμηρό του τρόπο, ένα ζήτημα βαθιά πολιτικό: τη διάβρωση του δικαστικού συστήματος, του ακρογωνιαίου λίθου της λαϊκής κυριαρχίας στην αρχαία Αθήνα. Από τη μία ένας χαιρέκακος, δικομανής ηλικιωμένος δικαστής που ζει για να καταδικάζει «ενόχους» κι από την άλλη ο απεγνωσμένος γιος του, ένα σαθρό δικαστικό σύστημα που μοιράζει επιδόματα και μια ολόκληρη κοινωνία από Σφήκες: άτομα σκληρά με οξύ κεντρί, ακόρεστη όρεξη για κριτική και μηδενική διάθεση για αυτοκριτική.
Μια κοινωνία εγκλωβισμένη μέσα στο αποπνικτικό κουκούλι της διχόνοιας και της κακεντρέχειας. Μια κοινωνία που συστρέφεται, σπαρταρά, εξαπολύει κατηγορώ και καταλήγει να τρέφεται από το ίδιο της το δηλητήριο.
Στην παρούσα εκδοχή η σκηνοθεσία στρέφει το βλέμμα της στα σύγχρονα «κεντριά», στα λαϊκά δικαστήρια που στήνονται στις τηλεοπτικές εκπομπές και στα σόσιαλ μίντια.
Με καυστικό χιούμορ και σκωπτική διάθεση φωτίζει τη συστημική σαπίλα, τις κοιμισμένες άμυνες, τον ρατσισμό, τον φανατισμό, την άκαμπτη πολιτική ορθότητα της εποχής μας.
«…σε καταδικάζω στην εκπομπή μου, στο κινητό μου, δημόσια, όπου βρεθώ κι όπου σταθώ, και προσέξτε καλά: όποιος δεν συμφωνεί μαζί μου είναι φασίστας, είναι συνένοχος με τον ένοχο. Κατηγορώ, άρα είμαι κάτι. Κατηγορώ άρα υπάρχω…» σημειώνει η σκηνοθέτρια για τη διασκευή της που επιχειρεί να ζωντανέψει μπροστά μας πότε τον βούρκο που μας απειλεί και πότε εκείνο το άλλο, το ιδεώδες, που μας εξυψώνει.
Οι αντιδράσεις
Ήταν απαίσιο! Πρώτη φορά πήγα στην Επίδαυρο και είδα αυτό το πράγμα 😩 https://t.co/xiCAR4lsye
— Η φωλιά των μελισσών 🍬★ (@Selinii34) July 15, 2023
Το εθνικό θέατρο και το ΚΘΒΕ χρηματοδότησαν, με χρήματα δικά μας, το φρικιαστικό – αηδιαστικό παραληρηματικό δημιούργημα της Κιτσοπούλου στην Επίδαυρο. Με ποια κριτήρια το επέτρεψαν και πήρε άδεια; Ποιος έδωσε άδεια για να βιαστεί έτσι ο Αριστοφάνης ; #Κιτσοπουλου #επιδαυρος
— NanaPalaitsaki (@NanaPalaitsaki) July 17, 2023
Σφήκες του Αριστοφάνη από #Κιτσοπούλου. Μακραν η χειρότερη παρασταση του Φεστιβάλ. Ένας σχεδόν παραληρηματικός μονόλογος ο οποίος είχε ως μοναδικό σκοπό να εκθειάσει το Εγω της σκηνοθέτριας με στίχους που μόνο η τραπ μουσική θα ζήλευε.
Κρίμα για το αρχαίο θέατρο. Ειλικρινά. pic.twitter.com/WRh1sQWre4— Eleni Routsi (@eleni_routsi) July 16, 2023
Απάτη – φόλα – κοροϊδία, η παράσταση #Σφήκες της #Κιτσοπούλου. Καμιά σχέση με Αριστοφάνη και θέατρο γενικότερα. Καμία θέση σε Επίδαυρο. Οι ηθοποιοί εμφανώς επηρεασμένοι από το κοινό που αποχωρούσε κατά δεκάδες δεν πίστευαν αυτό που παρουσίαζαν. pic.twitter.com/dXpSa0lBb4
— Eva Kalavri (@EvaKalavri) July 16, 2023
Δεν ήξερα την #Κιτσοπούλου,έκανα το λάθος να δω ένα βιντεακι της για τον κοβιντ και την καραντίνα που μάλιστα έγινε υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Ωνάση και θέλω να κάνω undo my life αυτη τη στιγμη.
Υπερήφανα δηλώνω ακαταλλιεργητη για αυτό τον ψεκασμενο εμετό που παρακολούθησα— Deppie (@DDeppied) July 17, 2023
Έτσι παιδιά,να παραχωρούμε το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου στον καθένα που νομίζει ότι είναι καλλιτέχνης.Εξάλλου,εμείς πληρώνουμε.#Κιτσοπούλου
— Princess D 👑 (@princess_D2011) July 17, 2023
Δεν θα πω τίποτε άλλο για την αηδία της #Κιτσοπούλου απλά θα ρωτήσω αν υπάρχει δικλείδα επιστροφής των κρατικών κονδυλίων που δαπανήθηκαν για την τραγική παράσταση από τους κρατικούς φορείς. Άλλο η στήριξη στην τέχνη κ άλλο η στήριξη στην καταστροφή της τέχνης. Λυπηρό απλά.
— Despoina Tripylioti (@Anselmus) July 17, 2023
Επειδή εσύ έχεις δεχτεί παρενοχλήσεις όλων των μορφών, χωρίς να το παραδέχεσαι.. δεν σημαίνει ότι έχεις το δικαίωμα να μας κάνεις ψυχολογικά διαταραγμένους. Ούτε από κομπλεξ να βάλεις το λιθαράκι σου να καταστρέψεις μια ολόκληρη γενιά νέων.
ΖΩΟΝ!!❌🖐🏼 #Κιτσοπούλου pic.twitter.com/sFXtEU5sFq— bShelby_ (@alreadydeadl_) July 17, 2023
Το θέατρο στην Ελλάδα γεννήθηκε και στην Ελλάδα πέθανε ,όλα έχουν τέλος #Επιδαυρος #Σφηκες
— MaryLu (@Iliababy) July 16, 2023
Μα τι έγινε στους #σφηκες ρε παιδιά, πείτε μας και μας που δεν καταλαβαίνουμε από τέχνη
— Spyros Drakopoulos (@SNDrakopoulos) July 17, 2023
Στο μεταξύ το να έχουν όλοι άποψη για μια παράσταση που δεν είδαν είναι ακριβώς αυτό που ήθελε να πει η παρασταση… #Κιτσοπουλου #Επιδαυρος #σφηκες
— Alexantros S (@alexantros) July 16, 2023